Projekti
LAG Vallis Colapis
U PROVEDBI
Projekt
Razdoblje provedbe
Ugovoreno
Iskorišteno
Projekt
NAZIV PROJEKTA: Youth Policy Guardians
TRAJANJE: 1.3. - 31.10.2024.
NOSITELJ: LAG Vallis Colapis
PARTNERI:
AYUNTAMIENTO DE MARACENA (Španjolska), MTÜ Piiriveere Liider (Italija), Agoraveiro (Portugal), Keep the Change (Latvija), ISTANBUL AYDIN UNIVERSITESI VAKFI (Turska), THREE THIRDS SOCIETY (Grčka), Mano Europa (Litva), Steps for Youth (Cipar)
DONATOR: Agencija za mobilnost (Erasmus+)
VRIJEDNOST PROJEKTA: 25.458,00 EUR
Mladi čine ogroman udio svjetske populacije. Ipak, mnogi su spriječeni da ostvare svoj potencijal jer nemaju pristup kvalitetnom obrazovanju, zdravstvenim uslugama, radu i mogućnostima potpunog sudjelovanja u društvu.
Iako u medijima često možemo pročitati da su mladi nemotivirani za sudjelovanje i odvojeni od stvarnosti, naše iskustvo pokazuje da mladi žele čvršću povezanost sa zajednicom i motivirani su za suradnju, ali u prostoru koji je prilagođen njihovim potrebama i pod uvjetima koje sami odaberu, uz aktivnosti koje imaju trenutni, vidljiv učinak u zajednici. Ako nije tako, mogu pokazati pasivan stav prema sudjelovanju u procesu donošenja odluka i kreiranja politika za mlade što prvenstveno proizlazi iz neinformiranosti i nerazumijevanja njihove ulogu u društvu i što zapravo znači biti aktivan građanin. Oni također mogu pokazati nedostatak svijesti o važnost i svim mogućnosti koje im pruža bavljenje građanskim praćenjem.
Međutim, oni imaju ključnu i dinamičnu ulogu u nacionalnom participativnom praćenju i odgovornosti. Raditi sa njima na ovaj način je opipljivo priznanje vrijednosti njihovog doprinosa razvoju kao globalnih građana. Ono dijeli znanje i moć koja se daje ljudima i organizacijama koje vrše praćenje.
Mlade ljude treba smatrati onima koji imaju vrijedne ideje i koji mogu doprinijeti procesu donošenja odluka i kreiranju politika za mlade. Umjesto da ih koriste kao političko sredstvo, ukras ili simbole, trebali bi biti uključeni kao oni koji mogu predlagati rješenja, kritički propitivati određene odluke i dijeliti te odluke s drugim dionicima u zajednici.
Strategija EU za mlade 2019.-2027. ima za cilj potaknuti sudjelovanje mladih u demokratskom životu podupiranjem društvenih i građanskih angažmana. Glavna namjera je osigurati da svi mladi ljudi imaju potrebne resurse za sudjelovanje u društvu.
Radnici s mladima imaju sve veću ulogu „odrasle osobe od povjerenja“ pa imaju iznimno važnu ulogu u neformalnom obrazovanju mladih, poticanju aktivnog i političkog sudjelovanja i razumijevanju osnovnih građanskih pojmova. Mi watchdog funkciju smatramo inovativnim oblikom uključivanja mladih u praćenje politika za mlade. Watchdog je vrsta građanskog monitoringa koji podrazumijeva nadzor nad ponašanjem centara moći, denunciranje zlostavljanja, nepravde i loše prakse. U modernoj sferi svaki pojedinac ili organizacija mogu potencijalno djelovati kao watchdog, zahvaljujući digitalnim tehnologijama koje su ukinule monopol novinarstva u polju javnog nadzora vlasti središta. Građani i skupine civilnog društva pojavljuju se kao zaštitnici protiv neučinkovitosti i nepravde osuđujući nezakonite ili nemoralne prakse političkih i ekonomskih sustava putem interneta i društvenih medija.
Glavni cilj projekta je osposobiti mlade za neposredan rad s mladima na praćenju provedbe politike za mlade.
Razdoblje provedbe
1.3. - 31.10.2024.
Ugovoreno
25.458,00 EUR
Iskorišteno
-
Projekt
NAZIV PROJEKTA: Ruralna spika
TRAJANJE: 1.1. - 31.12.2024.
NOSITELJ: LAG Vallis Colapis
PARTNERI: LAG Mareta
DONATOR: Agencija za mobilnost (Erasmus+)
VRIJEDNOST PROJEKTA: 32.059,00 EUR
Mladi iz ruralnih krajeva susreću se s nizom nedostataka u usporedbi s vršnjacima iz urbanih sredina (kronični nedostatak/nepostojanje javnog prijevoza, nedostatak društvenih sadržaja, nedostupnost edukacija, nepostojanje aktivnosti za popunjavanje slobodnog vremena). S druge strane, ruralna područja obiluju prostorima kao što su društveni domovi, vatrogasni domovi i sl., ali i napušteni prostori, koji zjape prazni i neiskorišteni. S jedne strane, napušteni prostori, vizualno nagrđuju okolinu i predstavljaju opasnost, a s druge strane društveni/vatrogasni domovi se ne iskorištavaju zbog čega nisu održivi.
Budući da mladi žele biti aktivno uključeni, ali im je prije toga potrebno osnaživanje i “dolazak na njihov teritorij”, kao rješenje navedenog problema predlažemo korištenje deliberacije kao metode uključivanja mladih u procese donošenja odluka. Deliberacija je proces dijaloga među sudionicima kako bi se donijele odluke temeljene na obrazloženoj argumentaciji (Fishkin, 2018; Grönlund et al., 2015; Habermas, 1984). Iako je dio participativnog pristupa, koji uključuje raspršeniji i višestruki skup iskustava koja građanima omogućuju djelovanje, deliberacija je oblik direktnog angažmana koji zahtijeva duboku i dugoročnu uključenost grupa građana u specifične formate donošenja odluka. (Gastil, 2008).
Sukladno navedenom, opći cilj ovog projektnog prijedloga je osnaživanje mladih za aktivno sudjelovanje i dijalog s donositeljima odluka uz korištenje deliberacije kao metode aktivnog uključivanja u procese donošenja odluka u ruralnim zajednicama. Opći cilj ostvarit ćemo kroz 3 specifična cilja:
1. jačanje ključnih kompetencija mladih za preuzimanje aktivne uloge u razvoju lokalne zajednice te stvaranje prilike za njihov angažman
2. stvaranje prostora za konzultacije s donositeljima odluka
3. razmjena iskustava s mladima iz ruralnih sredina s različitih područja Hrvatske
Razdoblje provedbe
1.1. - 31.12.2024.
Ugovoreno
32.059,00 EUR
Iskorišteno
-
PROVEDENI
Projekt
Razdoblje provedbe
Ugovoreno
Iskorišteno
Projekt
NAZIV PROJEKTA: Biram, odlučujem, sudjelujem, stvaram 2 – BOSS 2
TRAJANJE: 1.4.2023. – 31.5.2024.
NOSITELJ: LAG Vallis Colapis
PARTNERI:
OŠ “Slava Raškaj” Ozalj, Grad Ozalj, OŠ “Vladimir Nazor” Duga Resa, Grad Duga Resa
DONATOR: Agencija za mobilnost (Erasmus+)
VRIJEDNOST PROJEKTA: 30.900,00 EUR
Projekt je prijavljen na Aktivnosti sudjelovanja mladih i kroz projekt će se provesti radionice o Erasmusu, Youthpassu i ključnim kompetencijama za cjeloživotno učenje, analize proračuna iz perspektive mladih, provedbe participativnog proračuna, simulacija rada lokalne samouprave s osvrtom na EU razinu, radionice komunikacijskih i prezentacijskih vještina te mini projekt menadžment. Mladi će tako steći znanja o funkcioniranju lokalne samouprave i EU razine, vještine važne za financijsku pismenost te poduzetničke vještine kroz razradu ideja/mini projekata. U projektu je planirano istraživanje potreba mladih u dvije škole i dva grada koji su partneri na projektu, 3 eventa od mladih za mlade (predstavljanje rezultata istraživanja, primjer dobre prakse Draganić, završna konferencija te studijski posjet Osijeku i Iloku).
Cilj projekta je osnažiti mlade za aktivno sudjelovanje u procesima donošenja odluka u lokalnoj zajednici te poticanje dijaloga mladih i donositelja odluka kroz inovativnu metodu razvoja projekata u školama koja će unaprijediti demokraciju među učenicima te ojačati osjećaj odgovornosti i vlasništva nad navedenim projektima. Glavni cilj ostvarit ćemo kroz nekoliko specifičnih ciljeva:
- Jačanje demokratskih vještina kod mladih
- Osnaživanje mladih za procjenu potreba na mikrolokacijama (u školama)
- Jačanje financijskih, projektnih, poduzetničkih, komunikacijskih i prezentacijskih vještina
- Informiranje mladih o načinu funkcioniranja lokalne samouprave i institucija EU
Razdoblje provedbe
1.4.2023. - 31.5.2024.
Ugovoreno
30.900,00 EUR
Iskorišteno
30.900,00 EUR
Projekt
NAZIV PROJEKTA: Training of Trainers “Inclusion Quest”
TRAJANJE: 1.8.2023. – 31.3.2024.
NOSITELJ: LAG Vallis Colapis
PARTNERI:
Next Level e.V., People in Focus Albania, Efem Akdeniz Gençlik Ve Spor Kulübü Derneği, Youth Association DRONI, YIC Armenia. Youth Initiative Centre NGO, Latvian Association for Youth Activists, YEuropa i Giosef Torino
DONATOR: Agencija za mobilnost (Erasmus+)
VRIJEDNOST PROJEKTA: 26.403,00 EUR
Tijekom analize potreba utvrdili smo da u partnerskim zemljama ne postoje programi koji pomažu, podržavaju i educiraju osobe koje rade s mladima, stoga je forma treninga za trenera i više nego potrebna.
Potrebno je da treneri budu u toku s promjenama ili najnovijim razvojem u području svog rada. Treneri moraju držati korak s tehnologijom koja se neprestano mijenja te unijeti potrebne promjene u svoj stil učenja ili edukacije pod stručnim vodstvom pojedinca. Vrlo važna uloga osoba koje rade s mladima je i u reintegraciji mladih. Naime, nakon određenog vremena provedenog na Erasmus+ mobilnosti, sudionici su obično suočeni s izazovnim procesom reintegracije u svakodnevicu, pa je važno, u fazi praćenja, pružati podršku u reintegraciji.
Glavni cilj projekta bio je omogućiti prostor za poboljšanje trenerskih vještina i kompetencija, kroz neformalno učenje.
Ovaj cilj ispunilićemo kroz sljedeće specifične ciljeve:
- pružanje prostora za učenje i razmjenu iskustava
- uvođenje metodologije uključivanja kroz program Trening trenera
- provedba pratećih aktivnosti
- izrada brošure s edukacijskim modulima
Glavna aktivnost projekta bio je sedmodnevni trening koji se proveo od 23. do 29.11.2023. u Ogulinu. Na treningu je sudjelovalo 28 osoba iz 9 država (Armenija, Gruzija, Turska, Albanija, Njemačka, Italija, Španjolska, Latvija i Hrvatska) koje će pomoću neformalnih metoda i alata jačati kompetencije za osmišljavanje i provedbu inkluzivnih aktivnosti s ciljem uključivanja mladih s manje mogućnosti, jačanje vještina mladih, poticanje reintegracije mladih, stavljanjem velikog naglaska na važnost refleksije, samoevaluacije i debriefinga, kao i umrežavanje sudionika s ciljem nastavka suradnje.
Razdoblje provedbe
1.08.2023. – 31.3.2024.
Ugovoreno
26.403,00 EUR
Iskorišteno
25.907,26 EUR
Projekt
NAZIV PROJEKTA: Break the Circle
TRAJANJE: 1.1. - 30.6.2023.
NOSITELJ: LAG Vallis Colapis
PARTNERI: Discover Valvibrata A.P.S. (Italija), Asociación Cultural L' Ayalguina (Španjolska), Efem Akdeniz Genclik Ve Spor Kulubu (Turska), Bokra Sawa (Francuska), Steps for Youth (Cipar), Latvian Association for Youth Activists (Latvija), Športno društvo Gib Ljubljana Šiška (Slovenija), Asociatia Scout Society (Rumunjska), Psientífica - Associação para a promoção e desenvolvimento social (Portugal)
DONATOR: Agencija za mobilnost (Erasmus+)
VRIJEDNOST PROJEKTA: 27.381,00 EUR
Tema projekta je digitalno građanstvo i suočavanje s problemom elektroničkog nasilja.
Ciljevi projekta su povećanje osviještenosti o problemu elektroničkog nasilja (cyberbullyinga) i važnosti digitalnih kompetencija digitalnog građanstva; razmijena iskustva te realnosti država organizacija sudionica projekta; razvoj znanja, vještina i sposobnosti osoba koje rade s mladima potrebne za osvještavanje problema cyberbullyinga i povećanje razine digitalnog građanstva mladih; razumijevanje kako potaknuti i poduprijeti mlade da budu odgovorni digitalni građani te podizanje kvalitete rada s mladima u lokalnom/nacionalnom i europskom kontekstu.
Na glavnoj aktivnosti (trening za osobe koje rade s mladima) sudjelovalo je 30 osoba koje rade s mladima s ciljem osnaživanja setom kompetencija digitalnog građanstva s naglaskom na razumijevanje problema elektroničkog nasilja i teorije spirale šutnje kako bi mogli prenijeti to znanje mladima u svojim zajednicama. Osobe koje rade s mladima (youth workers) dobile će potrebna znanja i vještine za pozitivno korištenje digitalnih tehnologija, osiguravanje sigurnosti u online zajednicama te digitalne odgovornosti.
Nakon glavne aktivnosti, u follow-up fazi, provedene su diseminacijske radionice u svakoj od zemalja partnerica.
Razdoblje provedbe
1.1.2023. - 30.6.2023.
Ugovoreno
27.381,00 EUR
Iskorišteno
27.037,32 EUR
Projekt
NAZIV PROJEKTA: For Your Involvment: Citizenship – FYI:C
TRAJANJE: 31.05. - 30.12.2022.
NOSITELJ: LAG Vallis Colapis
PARTNERI:
Steps for Youth (Cipar), COLLECTIU LA VIBRIA DINICIATIVES CULTURALS PER LA TOLERANCIA I LA INTEGRACIO (Španjolska), TDM 2000 ODV (Italija), UNITED SOCIETIES OF BALKANS (Grčka), Latvian Association for Youth Activists (Latvija), ASSOCIACAO JUVENIL DA ILHA TERCEIRA (Portugal), YOUTH ASSOCIATION DRONI (Gruzija), CENTER FOR EUROINITIATIVES (Ukrajina)
DONATOR: Agencija za mobilnost (Erasmus+)
VRIJEDNOST PROJEKTA: 26.053,97 EUR
Pojam „građanstvo“ se često shvaća više kao politički pojam nego kao zbroj vrijednosti u koje treba vjerovati, živjeti i djelovati. Mladi često pokazuju pasivan stav koji prvenstveno proizlazi iz neinformiranosti i razumijevanja svojih uloga u društvu i što zapravo znači biti aktivan građanin. Usredotočena je velika rasprava o državljanstvu problem povećanja uključenosti i sudjelovanja građana u procesima demokratskog društva.
Sudjelovati znači imati utjecaj i odgovornost za odluke i postupke koji utječu na živote mladih ljudi ili su im jednostavno važni. U praksi, dakle, to bi moglo značiti glasovanje na lokalnim izborima kao i uspostavljanje a organizacija mladih ili internetski forum za razmjenu informacija o hobijima i interesima ili na druge kreativne načine provođenja slobodnog vremena. Definicija sudjelovanja u Povelji također pokazuje promjenu u pristupu mladima i mladima uključenost. Mladi se ne tretiraju kao žrtve ili kao ranjiva skupina kojoj je potrebna zaštita i pomoć. Oni se ne tretiraju kao objekte intervencije odraslih. Oni se sada smatraju aktivnim igračima u organizacijama ili u životu zajednice; na njih se gleda kao na partnere s puno potencijala, talenata i snaga. Trebali bi imati priliku izraziti svoje potrebe i pronalaženje načina za njihovo zadovoljenje.
Smatramo da je Civic monitoring inovativan oblik angažmana građana i želimo ga predstaviti kao alat osobama koje rade s mladima s idejom da koriste niz različitih aktivnosti građanskog monitoringa u radu s mladima.
Stoga je glavni cilj ovog projekta osnažiti osobe koje rade s mladima da koriste Građansko praćenje kao alat za podršku i motivirati mlade za aktivno sudjelovanje kroz sljedeće specifične ciljeve:
- podići svijest o važnosti aktivnog uključivanja
- razumjeti odnos između neinformiranosti i niske razine sudjelovanja mladih
- istražiti šire razumijevanje građana
Razdoblje provedbe
1.1.2023. - 30.6.2023.
Ugovoreno
26.053,97 EUR
Iskorišteno
25.448,25 EUR
Projekt
NAZIV PROJEKTA: Biram, odlučujem, sudjelujem, stvaram – BOSS
TRAJANJE: 10.01. - 9.7.2022.
NOSITELJ: LAG Vallis Colapis
PARTNERI: U suradnji s Osnovnom školom Draganići i Općinom Draganić
DONATOR: Agencija za mobilnost (Erasmus+)
VRIJEDNOST PROJEKTA: 180.696,00 HRK
Na području Općine Draganić nije proveden nijedan Erasmus+ projekt čime su mladi zakinuti za korisne informacije o mogućnostima sudjelovanja u demokratskom životu lokalne i europske zajednice. Ovim projektom otvaramo prozor mogućnosti i to ne samo za pružanje prilike u donošenju odluka, već i informiranje o mogućnostima te educiranje o načinu funkcioniranja demokratskih institucija. Provedba “Participativnog proračuna unutar škole” će poslužiti kao primjer dobre prakse na mikrorazini koja se onda može upotrijebiti na makrorazini, odnosno na razini općine. Na ovaj će se način u malu, zatvorenu, ruralnu sredinu postupno uvesti metoda sudjelovanja koja je u nekim gradovima općeprihvaćena. Mladi će na modelu participativnog proračuna učiti što znači sudjelovati u donošenju odluka, raspodjeli sredstava, implementaciji ideja te odgovornosti za navedeno. Uz te, provest će se i sljedeće aktivnosti:
- Radionice za učenike: Simulacija rada lokalne samouprave + EU razina, Komunikacijske i prezentacijske vještine.
Participativni proračun (sudjelovanju u donošenju proračuna), Mini projekt menadžment.
- Sastanci s donositeljima odluka (sastanak u općini npr., sudjelovanje na gradskom vijeću)
- Razrada ideja učenika za koje se traži financiranje.
- Izbor najbolje ideje učenika koje bira Vijeće učenika
- Provedba najboljih ideja
- Studijski posjet u Pazin i Pulu kao primjere dobre prakse o participativnom proračunu
- Nacionalna konferencija o mogućnostima sudjelovanja mladih u ruralnom području
- Evaluacija i diseminacija
Cilj projekta je poticanje aktivnog sudjelovanja mladih u procesima donošenja odluka u lokalnoj zajednici te jačanje dijaloga mladih i donositelja odluka kroz inovativan i učinkovit alat sveobuhvatne strategije za unaprjeđenje demokracije, odgovornosti i razvoja projekata u školama. Kod mladih se time promiče:
demokratske vještine i sudjelovanje
sudjelovanje u upravljanju i osjećaj odgovornosti
financijske, projektne, poduzetničke i komunikacijske vještine.
Projektom se provode aktivnosti edukacije, analize proračuna iz perspektive mladih, provedbe participativnog proračuna, simulacija rada lokalne samouprave s osvrtom na EU razinu, radionice komunikacijskih i prezentacijskih vještina te mini projekt menadžment. Mladi će tako steći znanja o funkcioniranju lokalne samouprave i EU razine, vještine važne za financijsku pismenost te poduzetničke vještine kroz razradu ideja/mini projekata.
Razdoblje provedbe
10.01.2022. - 09.07.2022.
Ugovoreno
24.000,00 EUR
Iskorišteno
24.000,00 EUR
Projekt
NAZIV PROJEKTA: Read, Analyze, Criticise, Think - REACT
TRAJANJE: 31.05.2021. – 30.08.2022.
NOSITELJ: LAG Vallis Colapis
PARTNERI:
CENTER FOR EUROINITIATIVES (Ukrajina), GYUMRI YOUTH INITIATIVE CENTRE NGO (Armenija), UNITED SOCIETIES OF BALKANS (Grčka), YOUTH ASSOCIATION DRONI (Gruzija), CHECK IN (Portugal), LATVIAN ASSOCIATION FOR YOUTH ACTIVISTS (Latvija), EFEM AKDENIZ GENCLIK VE SPOR KULUBU DERNEGI (Turska), ORGANIZATION OF WOMEN OF MUNICIPALITY OF SVETI NIKOLE (Republika Sjeverna Makedonija)
DONATOR: Agencija za mobilnost (Erasmus+)
VRIJEDNOST PROJEKTA: 194.573,61 HRK
Zbog raširene potrošnje digitalnih medija s kojima mladi žive, komuniciraju, uče, rade, druže se međusobno itd. pogrešno se pretpostavlja da se digitalnim medijima koriste na kritičan način. Pandemija COVID-19 najnoviji je primjer o važnosti medijske pismenosti (koja uključuje kritičko razmišljanje). BBC navodi da je prijavljeno oko 649 postova Facebooka i Twittera koji su uključivali lažne vijesti, propagandu protiv cijepljenja i teorije zavjere oko 5G. No, 90% ih je svejedno nakon toga ostalo vidljivo na mreži bez ikakvih upozorenja, sugerira se u izvješću. Medijski pismene osobe trebaju biti u stanju prepoznati koje su vrijednosti učitane u određeni medijski sadržaj ili koji su ciljevi i namjere komunikatora ili kreatora medijskog sadržaja. Drugim riječima, osoba mora imati razvijeno kritičko mišljenje kako bi to učinila te prepoznala sadržaj iza vijesti. Mladi diljem Europe troše puno vremena u digitalnom svijetu, međutim, općenito nisu spremni odabrati vrijedan sadržaj i dekodirati poruke.
Glavni cilj projekta je omogućiti osobama koje rade s mladima da sudjeluju u učenju mladih kako kritički analizirati informacije koje dobivaju. Želimo stvoriti odnos „jednakog partnerstva'' između osoba koje rade s mladima i mladih kod kojih je osoba koja radi s mladima ta koja pomaže i vodi mladu osobu.
Specifični ciljevi projekta, u skladu s Erasmus + ciljevima, su:
- podići svijest o problemima u području medijske pismenosti i kritičkog mišljenja u radu s mladima
- razmjenjivati prakse i stvarnosti uključenih partnera/zemalja
- razviti sposobnost, profesionalnost, sposobnost i samopouzdanje osoba koje rade s mladima za rad s mladima u području „Obrazovanja za medijsku pismenost“ kako bi razumjeli kako potaknuti mlade na kritičku analizu medijskog sadržaja
- podići kvalitetu rada s mladima u lokalnom, nacionalnom i europskom kontekstu
Kako bi postigli ciljeve ovog projekta, kao glavna aktivnost, od 11.05. do 19.05. 2022. godine će se održati mobilnost za osobe koje rade s mladima (trening). Na treningu će sudjelovati 27 sudionika te 2 trenera i 1 facilitator. Sudionici će biti osobe koje rade s mladima koje su zaposlenici, članovi ili volonteri partnerskih organizacija. Također će biti uključeni i sudionici s manje mogućnosti (osobe iz ruralnih krajeva te nezaposlene osobe). Sudionici treninga dolaze iz partnerskih zemalja te im je kroz projekt pokriven trošak putne karte, smještaja, osiguranja i toplih obroka za vrijeme trajanja projekta. Na treningu ćemo kroz niz neformalnih radionica na temu medijske pismenosti, osposobiti sudionike za rad s mladima u području kritičkog razmišljanja i medijske pismenosti.
Razdoblje provedbe
31.05.2021. – 30.08.2022.
Ugovoreno
25.824,36 EUR
Iskorišteno
24.289,96 EUR
Projekt
NAZIV PROJEKTA: Look behind the veil!
TRAJANJE: 31.12.2020. – 30.10.2021.
NOSITELJ: LAG Vallis Colapis
PARTNERI:
CENTER FOR EUROINITIATIVES (Ukrajina), GYUMRI YOUTH INITIATIVE CENTRE NGO (Armenija), UNITED SOCIETIES OF BALKANS (Grčka), YOUTH ASSOCIATION DRONI (Gruzija), CHECK IN (Portugal), LATVIAN ASSOCIATION FOR YOUTH ACTIVISTS (Latvija), EFEM AKDENIZ GENCLIK VE SPOR KULUBU DERNEGI (Turska), ZEMEKOULE ZS (Češka)
DONATOR: Agencija za mobilnost (Erasmus+)
VRIJEDNOST PROJEKTA: 167.968,64 HRK
Kroz projekt je predstavljen inovativan alat za rad s mladima, Veil of ignorance (Veo neznanja) Johna Rawlsa kroz koji osoba može vrlo lako naučiti o položaju drugih/drugačijih te se staviti u "njihove cipele". Projektnom timu cilj je bio povećati znanje za rad s mladima sa što većim brojem interaktivnih i zanimljivih alata koji su mladima pristupačni i edukativni. Mladi su oni s kojima treba raditi kroz formalne i neformalne oblike učenja s ciljem osiguravanja pravednog društva. Cilj projekta bio je povećati kompetencije osoba koje rade s mladima (youth workers, youth leaders) u području društvene inkluzije kroz uvođenje novog alata. Posebni ciljevi projekta, koji su u skladu s ciljevima Erasmus+ programa su:
- povećati osviještenost o problemima društvene inkluzije koji se javljaju u radu s mladima
- razmijeniti iskustva te realnosti država organizacija sudionica projekta
- razviti znanja, vještine i sposobnosti osoba koje rade s mladima potrebne za promociju učenja o društvenoj inkluziji kroz predstavljanje novog alata za rad s mladima (profesionalizacija rada s mladima)
- razumjeti kako potaknuti i poduprijeti mlade da budu inkluzivniji - podignuti kvalitetu rada s mladima u lokalnom/nacionalnom i europskom kontekstu
Kako bi postigli ciljeve ovog projekta, kao glavnu aktivnost, od 22.7. do 29.7. 2021. u Karlovcu je održana mobilnost za osobe koje rade s mladima (trening). Na treningu su sudionici upoznati s novim alatom u svrhu ispunjenja ciljeva projekta, odnosno, u svrhu podizanja svijesti o važnosti društvene inkluzije i razvijanja ključnih vještina. Sudionici treninga dolaze iz partnerskih zemalja te im je kroz projekt pokriven trošak putne karte, smještaja, osiguranja i toplih obroka za vrijeme trajanja projekta.
Projekt je proglašen primjerom dobre prakse što je vidljivo na diseminacijskoj platformi.
Razdoblje provedbe
31.12.2020. – 30.10.2021.
Ugovoreno
22.293,27 EUR
Iskorišteno
21.759,99 EUR
Projekt
NAZIV PROJEKTA: Cultu(Ru)ral Challenge
TRAJANJE: 01.06.2019. – 30.11.2019.
NOSITELJ: LAG Vallis Colapis
PARTNERI:
Udruga MOST (BiH), Youth Initiative Centre NGO (Armenija) i AYPI - Association of Young Professionals for Improvements (Bugarska)
DONATOR: Agencija za mobilnost (Erasmus+)
VRIJEDNOST PROJEKTA: 90.665,36 HRK
Razmjena mladih u Ozlju okupit će 24 mlade osobe iz 4 države Europe i susjedstva: Hrvatska, Bugarska, Bosna i Hercegovina te Armenija. Tema razmjene je interkulturalna komunikacija gdje će mladi međuvršnjačkim učenjem i razmjenom iskustava učiti kako komunicirati s ljudima različitog i drugačijeg podrijetla.
Povod razmjene i problem koji želimo riješiti razmjenom je neosviještenost i neosjetljivost mladih na ljude, posebno mlade, koji dolaze iz drugih država te su naizgled drugačiji. Predrasudama stavljamo ljude u određene kategorije bez da smo sigurni je li to uopće tako. Stoga je cilj poraditi na vještinama i znanjima bitnim za komunikaciju s ljudima koji dlaze iz država koje su društveno, kulturno i socijalno drugačije od naše i nas.
Razdoblje provedbe
01.06.2019. – 30.11.2019.
Ugovoreno
12.033,36 EUR
Iskorišteno
11.616,84 EUR
Projekt
NAZIV PROJEKTA: From migration to integration
TRAJANJE: 01.05.2019. – 31.10.2019.
NOSITELJ: LAG Vallis Colapis
PARTNERI: Youth Initiative Centre (Armenija), United societies of Balkans Astiki Etaireia (Grčka), Asociatia pentru promovarea egalitatii intre tineri - ADAPTO (Rumunjska), Genclik ve Degisim Dernegi (Turska), Mladinski center BIT Zavod za drugo izobrazevanje, izpopolnjevanje in usposabljanje, socialno podjetje (Slovenija)
DONATOR: Agencija za mobilnost (Erasmus+)
VRIJEDNOST PROJEKTA: 141.455,78 HRK
Razmjena mladih će u Lasinji okupiti 36 sudionika iz 5 partnerskih zemlja Armenije, Grčke, Rumunjske, Turske i Slovenije te prijavitelja Hrvatske. Fokus će biti na mlade sudionike koji žive u ruralnim područjima.
Cilj projekta je osvijestiti mlade iz ruralnih zajednica o problematici migranata s ciljem povećanja tolerancije, solidarnosti i društvene uključenosti, prihvaćenosti drugih i drugačijih među mladima. Pitanje inkluzije migranata i tražitelja azila prepoznali smo kao temu koja je vrlo aktualna u zajednicama svih partnerskih organizacija te će mladi kroz radionice, osobni i grupni raditi na razumijevanju integracije te prihvaćanju drugih i drugačijih.
Razdoblje provedbe
01.05.2019. – 31.10.2019.
Ugovoreno
18.774,41 EUR
Iskorišteno
17.751,98 EUR
Projekt
NAZIV PROJEKTA: Digital Stories Berlin - EVSperience Diversity
TRAJANJE: 01.08.2018. – 31.01.2020.
NOSITELJ: LAG Vallis Colapis
PARTNERI: Mediagrammi e.V. (Njemačka)
DONATOR: Agencija za mobilnost (Erasmus+, Europska volonterska služba)
VRIJEDNOST PROJEKTA: 12.653,00 EUR
LAG Vallis Colapis je organizacija pošiljatelj i koordinator jednogodišnjeg volonterskog angažmana volonterke LAG-a Tine Bikić u partnerskoj suradnji s organizacijom Mediagrammi e.V. koja je organizacija primatelj. Ovo je prvi EVS projekt u kojemu je LAG Vallis Colapis organizacija pošiljatelj što smatramo dodatnim iskorakom na području našeg djelovanja unutar Erasmus+ programa.
Razdoblje provedbe
01.08.2018. – 31.01.2020.
Ugovoreno
12.427,13 EUR
Iskorišteno
12.280,73 EUR
Projekt
NAZIV PROJEKTA: Act, Learn, Improve, Volunteer, Empower - ALIVE
TRAJANJE: 01.07.2018. - 31.08.2019.
NOSITELJ: LAG Vallis Colapis
PARTNERI: Youth Initiative Centre (Armenija)
DONATOR: Agencija za mobilnost (Erasmus+, Europska volonterska služba)
VRIJEDNOST PROJEKTA: 109.552,77 HRK
Dva volontera iz Armenije borave u Ozlju (02.10.2018.-10.6.2019.) u sklopu Europske volonterske službe te rade na poslovima:
- informiranja mladih unutar LAG-a o mogućnostima koje im se pružaju kroz Erasmus+
- volontiraju u ozaljskom uredu LAG-a (30 h tjedno)
- provode radionice o Erasmus+ programu za mlade i udruge u Ozlju, Krašiću, Dugoj Resi i Lasinji.
Cilj radionica je pridonijeti informiranosti mladih i organizacija o Erasmus+ programu.
- vode redovne tjedne radionice u Ozlju o Armeniji (predstavljaju svoju državu i jezik), vode neformalan tečaj ruskog jezika (volonteri tečno pričaju ruski te postoji velik interes za tečaj ruskog).
- sudjeluju u događanjima u lokalnoj zajednici, druže se s mladima i mobiliziraju ih za dolaženje na radionice, promoviraju rad LAG-a i sl.
Za svoj rad imaju potporu mentora (volontera) iz zajednice koji im pomaže u društvenoj prilagodbi te supervizora (zaposlenica LAG-a) koja brine o pitanjima tehničke prirode (stan, hrana, režije i sl.) te nadzire njihov rad i izvršavanje radnih zadataka, a sve s ciljem čim većeg unaprjeđenja i razvoja kompetencija.
Razdoblje provedbe
01.07.2018. - 31.08.2019.
Ugovoreno
14.540,15 EUR
Iskorišteno
13.326,56 EUR
Projekt
NAZIV PROJEKTA: It starts with you(th)!
TRAJANJE: 03.01.2018. - 02.07.2018.
NOSITELJ: LAG Vallis Colapis
PARTNERI: EFEM AKDENIZ GENCLIK VE SPOR KULUBU DERNEGI – Konyaalti, Turska; Asociatia “Un strop de fericire” – Ploiesti, Rumunjska; MITTETULUNDUSUHING NOORED UHISKONNA HEAKS – Estonia; Gyumri “Youth Initative Centre” NGO – Armenia; Jó Palócok Egyesülete – Mađarska; HUMAN SUPPORTERS ASSOCIATION – Palestina; ASOCIACIJA AKTYVUS JAUNIMAS – Litva; SDRUZHENIE GLOBOL ORGANIZEYSHAN FOR DIVELAPMANT – Bugarska; Vseukrayins’ka molodizhna hromads’ka orhanizatsiya “Fundatsiya Rehionalnyh Initsiatyv” – Ukrajina
DONATOR: Agencija za mobilnost i programe EU (Erasmus+)
VRIJEDNOST PROJEKTA: 178.995,96 HRK
Trening u sklopu projekta “It starts with You(th)!” proveden je od 20. do 27. ožujka 2018. godine u Ekoparku Kraš, Bratina. Navedeni trening je ujedno i prvi odobreni trening koji je naša organizacija provela nakon što već dugi niz godina uspješno prijavljujemo i implementiramo razmjene mladih i projekte Europske volonterske službe. Mobilnost osoba koje rade s mladima, odnosno trening, prilika je za youth workere (osobe koje rade s mladima) razmijeniti, naučiti i primijeniti alate i metode u radu s mladima. Također, treninzi su vrlo dobra prilika za upoznavanje novih partnera te razvijanje novih projektnih ideja s ciljem uključivanja mladih. Trening je bio implementiran kroz niz radionica neformalnog karaktera (team building, igranje uloga, simulacija, prezentacija, brainstorming).
Projekt je traje od 3. siječnja do 2. srpnja 2018. godine, a kroz aktivnost u ožujku okupili smo 30 osoba koje rade s mladima iz 10 država Europe i susjedstva: Mađarska, Armenija, Ukrajina, Palestina, Turska, Estonija, Litva, Bugarska, Rumunjska i Hrvatska. Cilj projekta je bio osnažiti osobe koje rade s mladima ili imaju afinitet prema radu s mladima novim alatom za rad s mladima. Na temi inkluzije (migranata, tražitelja azila, Roma, osoba s manje mogućnosti, osoba s posebnim potrebama itd.) smo predstavili i implementirali alat simulacije kao mogućnost u radu s mladima, a s ciljem veće i bolje inkluzije osjetljivih društvenih skupina. Sudionici su na treningu dobili priliku sami izraditi svoje simulacijske igre s ciljanom skupinom s kojom rade u lokalnoj zajednici, stoga je rezultat treninga 4 različite simulacijske igre na temu inkluzije. Na treningu su između ostalog sudjelovale i dvije volonterke iz Ozlja i Lasinje, koje su već aktivne u našoj organizaciji.
Nakon završetka treninga sudionici su u svojim lokalnim zajednicama proveli diseminaciju s ciljanom skupinom s kojom rade. Sudionici iz partnerskih organizacija su osmislili prezentaciju treninga te praktično proveli simulacijske igre s prisutnim mladima. Izvješća dobivena o provedenim diseminacijskim aktivnostima su vrlo pozitivna te govore o prilog uspješnoj primjeni alata simulacije u lokalnoj zajednici s ciljem veće inkluzije. Hrvatski su sudionici proveli jednu po diseminacijsku radionicu u Ozlju i Lasinji.
Razdoblje provedbe
03.01.2018. - 02.07.2018.
Ugovoreno
23.756,85 EUR
Iskorišteno
23.217,93 EUR
Projekt
NAZIV PROJEKTA: Poslušaj me – stani u moje cipele!
TRAJANJE: 15.03.2017. - 14.10.2017.
NOSITELJ: LAG Vallis Colapis
PARTNERI: EFEM AKDENİZ GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ (Antalya, Turska), Associazione interculturale NUR (Cagliari, Italija), ASOCIATIA UN STROP DE FERICIRE (Ploiesti, Rumunjska), Roskilde Friskole, School for kids and teenagers with special needs (Roskilde, Danska), Awesome People (Orebro, Švedska)
DONATOR: Agencija za mobilnost i programe EU (Erasmus+)
VRIJEDNOST PROJEKTA: 129.720,00 HRK
Glavni cilj razmjene mladih pod nazivom „Poslušaj me – stani u moje cipele!“ bio je povećati komunikacijske sposobnosti mladih u svrhu jačanja ključnih kompetencija, povećanja socijalne uključenosti te aktivnog uključivanja u život lokalne zajednice.
Razmjena mladih se bavila pitanjima govornika, slušatelja, poruke, šumova u komunikaciji, aktivnog slušanja, asertivne komunikacije, motivacije i osjećaja koji stoje iza komunikacijskog procesa, verbalnom i neverbalnom komunikacijom.
Razdoblje provedbe
15.03.2017. - 14.10.2017.
Ugovoreno
17.216,80 EUR
Iskorišteno
16.768,27 EUR
Projekt
NAZIV PROJEKTA: Rural EVS MOVEment
TRAJANJE: 01.02.2017. - 31.07.2018
NOSITELJ: LAG Vallis Colapis
PARTNERI: Noored Uhiskonna Heaks (Estonija)
DONATOR: Agencija za mobilnost i programe EU (Erasmus+)
VRIJEDNOST PROJEKTA: 131.874,53 HRK
U sklopu projekta „Rural EVS MOVEment“ dva volontera iz Estonije boravila su na području našeg LAG-a od 25.05.2017. do 24.05.2018.i sudjelovala u aktivnostima Volonterskog centra Kupa kojeg vodi naš LAG:
- održavali predavanja o volonterstvu za učenike u školama u Ozlju i Karlovcu
- održavali redovne tjedne tematske radionice estonskog jezika i kulture u Gradskoj knjižnici i čitaonici "Ivan Belostenec" u Ozlju
- zajedno sa zaposlenicima LAG-a organizirali volontersku akciju čišćenje kupališta u Ozlju (Hrvatska volontira 2018.)
Razdoblje provedbe
01.02.2017. - 31.07.2018.
Ugovoreno
17.502,76 EUR
Iskorišteno
17.382,05 EUR
Projekt
NAZIV PROJEKTA: CSI2: Slučaj mladih u seoskim zajednicama
TRAJANJE: 17.08.2015. – 17.02.2016.
NOSITELJ: LAG Vallis Colapis
PARTNERI: ANTARES (Italija), Mladinski center BIT (Slovenija), Asociatia „Un strop de fericire“ (Rumunjska), Awesome People (Švedska)
DONATOR: Agencija za mobilnost i programe EU (Erasmus+)
VRIJEDNOST PROJEKTA: 90.300,00 HRK
U razmjeni mladih održanoj u Lasinji sudjelovali su mladi iz Hrvatske, Slovenije, Italije, Rumunjske i Švedske. Ukupno 31 mlada osoba s prilikom za nova iskustva i ideje. Kao i većina mladih u ruralnim sredinama, mladi u Lasinji suočeni su socijalnom izolacijom, društvenom neaktivnošću i s manjkom mogućnosti koje su dostupne njihovim vršnjacima u gradskim sredinama. Povezivanjem s vršnjacima iz drugih EU zemalja te upoznavanjem s korištenjem potpora iz programa Erasmus+ stvorena su kvalitetnija polazišta za osmišljavanje društvenog života mladih u zajednici.
Cilj i glavni fokus ove razmjene mladih bilo je kroz međunarodni timski rad istražiti potencijale lokalne zajednice i stvoriti nove zanimljive ideje čiji je cilj potaknuti mlade u Lasinji na aktivno sudjelovanje u društvenom životu mjesta, ali u isto vrijeme, omogućiti mladima iz partnerskih EU zemalja da iskustva i ideje koje su dobili na ovoj razmjeni upotrijebe za unapređenje rada i aktivnosti u svojoj zajednici ili organizaciji
Razdoblje provedbe
17.08.2015. – 17.02.2016.
Ugovoreno
11.984,87 EUR
Iskorišteno
11.400,56 EUR
Projekt
NAZIV PROJEKTA: Povuci-potegni: Sport za zajednicu
TRAJANJE: 17.06.2014. – 17.02.2015.
NOSITELJ: LAG Vallis Colapis
PARTNERI: CREED (Rumunjska), Mladinski center BIT (Slovenija), Udruženje Most (BiH), Mobility Friends (Portugal), Eurocaleta (Španjolska)
DONATOR: Agencija za mobilnost i programe EU (Erasmus+)
VRIJEDNOST PROJEKTA: 100.452,00 HRK
U suradnji sa partnerima LAG Vallis Colapis proveo je još jednu razmjenu mladih, ovaj put u Ozlju. Tema razmjene je bilo aktiviranje mladih u ruralnim zajednicama kroz sportske aktivnosti. Uz priliku da razmijene iskustva i upoznaju se sa primjerima dobre prakse iz drugih ruralnih sredina radili smo na osnaživanju mladih ljudi za aktivan angažman u svojoj zajednici. Razmjena se održala od 16. do 23. srpnja 2014., a sudjelovalo je 36 mladih sudionika.
Razdoblje provedbe
17.06.2014. – 17.02.2015.
Ugovoreno
13.332,27 EUR
Iskorišteno
13.115,35 EUR
Projekt
NAZIV PROJEKTA: Okreni društvo volonterizmu
TRAJANJE: 01.02.2014. – 30.08.2014.
NOSITELJ: LAG Valls Colapis
PARTNERI: Mladinski center BIT
DONATOR: Agencija za mobilnost i programe EU (Mladi na djelu)
VRIJEDNOST PROJEKTA: 66.528,13 HRK
Projekt je temeljen na prekograničnoj suradnji između Hrvatske i Slovenije, odnosno između dviju partnerskih organizacija, LAG-a Vallis Colapis i Mladinskog centra BIT iz Črnomlja. Nositelj projekta je LAG Vallis Colapis, a provodila ga je skupina od osmero mladih sudionika iz Ozlja i petero mladih sudionika iz Črnomlja, a samim aktivnostima su se uključili brojni mladi iz zajednice koji su se uključili u oslikavanje zidova u Ozlju i Črnomlju.
Mladi sudionici ovim su projektom željeli potaknuti suradnju hrvatske i slovenske mladeži u pograničnom hrvatsko-slovenskom ruralnom području na temu promicanja društvenog aktivizma kroz poticanje volonterizma te ujedno poboljšati informiranost mladih o svim postojećim organizacijama, aktivnostima i sadržajima dostupnima u njihovome gradu i široj okolici.
Cilj je bio ohrabriti ih da iskažu svoje želje, planove, potrebe, ukazati im na pozitivnu stranu i korisnost njihovog aktivnog sudjelovanja u društvenim zbivanjima, potaknuti ih na uključivanje u rad postojećih udruga u gradu Ozlju i šire te ima tako pokazati načine kreativnog rješavanja problema u njihovoj životnoj sredini, a time ujedno razvijati i njihovu samostalnost, odgovornost i poduzetničke vještine te naposljetku poticati europske vrijednosti i europsko građanstvo među mladima u pograničnom hrvatsko-slovenskom prostoru.
Razdoblje provedbe
01.02.2014. – 30.08.2014.
Ugovoreno
8.829,80 EUR
Iskorišteno
8.717,27 EUR
Projekt
NAZIV PROJEKTA: Pričajmo europski!
TRAJANJE: 01.05.2013. – 30.09.2013.
NOSITELJ: LAG Vallis Colapis
PARTNERI: KUD Plac (Slovenija), TEMA Foundation – Denizli Representation (Turska)
DONATOR: Agencija za mobilnost i programe EU (Mladi na djelu)
VRIJEDNOST PROJEKTA: 69.122,04 HRK
Druga razmjena mladih u organizaciji LAG-a Vallis Colapis – razmjena mladih organizirana u Dugoj Resi u suradnji s partnerima iz Slovenije i Turske. Tema razmjene bila je europsko građanstvo.
Razdoblje provedbe
01.05.2013. – 30.09.2013.
Ugovoreno
9.174,07 EUR
Iskorišteno
7.571,08 EUR
Projekt
NAZIV PROJEKTA: CSI: Slučaj kulture u ruralnim zajednicama
TRAJANJE: 01.02.2013. – 31.05.2013.
NOSITELJ: LAG Vallis Colapis
PARTNERI: KUD Plac (Slovenija), Fishbowl Youth (Irska)
DONATOR: Agencija za mobilnost i programe EU (Mladi na djelu)
VRIJEDNOST PROJEKTA: 75.145,88 HRK
CSI: Slučaj kulture u ruralnim zajednicama prva je razmjena mladih koju je LAG Vallis Colapis organizirao. S partnerima iz Slovenije i Irske proveli smo projekt čija je tema bila razmjena iskustva mladih te mobiliziranje mladih u ruralnim zajednicama. Iz svake zemlje je sudjelovalo 8 mladih ljudi kojima je zajedničko što dolaze iz malih ruralnih sredina gdje je ponuda sadržaja za mlade lošija nego u većim urbanim sredinama.
U sklopu razmjene mladih organizirane su tri radionice: jedna je bila organiziranje kulturnog događaja za potrebe kojeg su morali istražiti Dugu Resu te naći točnu lokaciju, razraditi program i pribaviti sufinanciranje; druga je bila organiziranje centra za mlade za potrebe kojeg su također morali naći konkretnu lokaciju, sufinanciranje te razraditi program. U sklopu treće radionice mladi sudionici su snimili i dva kratka filma.
Razmjena se održala u Duga Resi, a posjetili smo i Kamanje, gdje smo pričali sa predstavnicima lokalnih udruga za mlade, stari grad Ozalj te bili na raftingu. Projekt je financiran od strane Europske komisije i Agencije za mobilnost i programe EU u sklopu programa Mladi na djelu.
Razdoblje provedbe
01.02.2013. – 31.05.2013.
Ugovoreno
9.973,57 EUR
Iskorišteno
9.448,07 EUR
Projekt
NAZIV PROJEKTA: Novi mjuzikl u staroj dvorani
TRAJANJE: 01.07.2011. – 30.11.2011.
NOSITELJ: LAG Vallis Colapis
PARTNERI:
DONATOR: Agencija za mobilnost i programe EU (Mladi na djelu)
VRIJEDNOST PROJEKTA: 43.571,50 HRK
Projekt proširenja pozornice i uređenje dvorane Pučkog otvorenog učilišta u Dugoj Resi uz mjuzikl za mlade financiran od Agencije za mobilnost i programe EU u sklopu programa Mladi na djelu.
Razdoblje provedbe
01.07.2011. – 30.11.2011.
Ugovoreno
5.782,93 EUR
Iskorišteno
4.311,96 EUR
Projekt
NAZIV PROJEKTA: Ima nas dovoljno!
TRAJANJE: 01.05.2011. – 31.12.2011.
NOSITELJ: LAG Vallis Colapis
PARTNERI:
DONATOR: Agencija za mobilnost i programe EU (Mladi na djelu)
VRIJEDNOST PROJEKTA: 46.214,60 HRK
Projektom „Ima nas dovoljno!“ započeli smo pustolovinu LAG-a Vallis Colapis u radu s mladima. Ovaj projekt prvi je u dugačkom nizu projekata LAG-a Vallis Colapis financiranih u sklopu programa Mladi na djelu, prethodnici programa Erasmus+.
U sklopu projekta u suradnji s mladima iz zajednice snimali smo promotivni film o aktivnostima udruga mladih i za mlade na području LAG-a. Film smo promovirali u osnovnim školama i javnim prostorima, a projekt smo završili organiziranje koncerta za mlade u Kamanju.
Razdoblje provedbe
01.05.2011. – 31.12.2011.
Ugovoreno
6.133,73 EUR
Iskorišteno
6.132,72 EUR
UKUPNO:
364.318,30 EUR
352.384,16 EUR
PROVEDENI
Projekt
Razdoblje provedbe
Ugovoreno
Iskorišteno
Projekt
NAZIV PROJEKTA: Cities of YOUth - povećanje uloge mladih u razvoju turističke infrastrukture
TRAJANJE: 01.12.2019. – 30.11.2021.
NOSITELJ: Youth Initiative Centre (Armenija)
PARTNERI: Youth Association DRONI (Gruzija), Center for Euroinitiatives (Ukrajina), The Globe (Češka), LAG Vallis Colapis
DONATOR: Erasmus+ (EACEA - Izvršna agencija za obrazovanje, audovizualnu djelatnost i kulturu)
VRIJEDNOST PROJEKTA: 1.023.288,49 HRK (ukupna vrijednost projekta), 43.052,33 HRK (iznos proračuna LAG-a)
“Cities of Youth: povećanje uloge mladih u razvoju turističke infrastrukture" dvogodišnji je međunarodni projekt UErasmus+ KA2). Nositelj projekta je “Youth Initiative Centre” (YIC) NGO iz Armenije, a partneri su: Youth Association DRONI iz Gruzije, Center for Euroinitiatives iz Ukrajine, The Globe iz Češke te LAG Vallis Colapis.
Cilj projekta je povećati ulogu i uključenost mladih u povećanju kapaciteta njihovih zajednica kroz aktivan angažman u razvoju turističke infrastrukture. Projekt će okupiti minimalno 20 osoba koje rade s mladima, 50 mladih u 5 različitih država. Kroz projekt će se provesti trening u Armeniji za osobe koje rade s mladima i to s ciljem njihova osnaživanja i razvoja modula za rad s mladima, lokalne aktivnosti s mladima u trajanju od 15 mjeseci, dvije razmjene mladih u Armeniji i Gruziji, studijski posjet u Hrvatsku, partnerski i evaluacijski sastanci u Češkoj i Ukrajini, izrada poslovnih planova za provedbu mini projekata na lokalnim razinama uz pomoć poduzetnika.
Više informacija o projektu pronađite na poveznici!
Razdoblje provedbe
01.12.2019. – 30.11.2021.
Ugovoreno
135,813,72 EUR (ukupna vrijednost projekta), 5.714,03 EUR (iznos proračuna LAG-a)
Iskorišteno
5.664,03 EUR