Projekti
LAG Vallis Colapis
Projekt
Razdoblje provedbe
Ugovoreno
Iskorišteno
Projekt
NAZIV PROJEKTA: MRRAK - Mreža za razvoj regionalnih kapaciteta organizacija civilnog društva u Istarskoj, Primorsko-goranskoj, Ličko-senjskoj i Karlovačkoj županiji
TRAJANJE: 01.01.2013. – 31.12.2016.
NOSITELJ: Udruga za razvoj civilnog društva SMART
PARTNERI: LAG Vallis Colapis, Udruga Suncokret, Udruga za razvoj civilnog društva Pokretač
DONATOR: Nacionalna agencija za razvoj civilnoga društva
VRIJEDNOST PROJEKTA: 277.500,00 HRK (udio dodijeljen LAG-u Vallis Colapis kao partneru)
MRRAK je program provođen četiri godine (od početka 2013. do kraja 2016. godine), usmjeren na pružanje podrške stvaranju učinkovitijeg neprofitnog sektora te aktivnog građanstva u Republici Hrvatskoj. Programom se željelo omogućiti organizacijama civilnoga društva pristup i korištenje visokokvalitetnih usluga potpore čija provedba bi doprinijeti regionalnom razvoju i jačanju sposobnosti organizacija civilnoga društva na lokalnoj i regionalnoj razini. Usluge koje smo pružali kroz program su informiranje, savjetovanje i izobrazba organizacija civilnoga društva, a program je provođen na području četiri županije: Primorsko-goranske, Istarske, Ličko-senjske i Karlovačke.
Razdoblje provedbe
01.01.2013. – 31.12.2016.
Ugovoreno
36.764,22 EUR (udio dodijeljen LAG-u Vallis Colapis kao partneru)
Iskorišteno
36.764,22 EUR
Projekt
NAZIV PROJEKTA: E-administracija u ruralnim zajednicama
TRAJANJE: 01.01.2012. – 31.12.2012.
NOSITELJ: LAG Vallis Colapis
PARTNERI: Grad Ozalj, Općina Kamanje
DONATOR: Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva
VRIJEDNOST PROJEKTA: 46.800,00 HRK
Uz potporu Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva LAG Vallis Colapis je 2012.godine pokrenuo aktivnosti koje su u gradu Ozlju i općini Kamanje poboljšale komunikaciju građana i lokalnih vlasti te unaprijedile sudjelovanje građana u donošenju godišnjih proračuna tih dvaju članica našeg LAG područja.
Uspostavljen je sustav e-administracije - Sustav kao bazu koristi open source rješenja koja su dodatno reprogramirana za naše potrebe.
Građane se potiče na slanje informacija (vijest uz fotografiju) lokalnoj samoupravi o stanju na terenu (to mogu biti komunalni problemi, lokacije uočenih novih divljih odlagališta smeća, stanje prometnica ili bilo koji lokalni komunalni problem). Informacije se ažuriraju na web stranicama grada Ozlja i općine Kamanje te su vidljive svima koji posjete web stranicu.
Slanje upita i dopisa jedinici lokalne samouprave putem e-maila, ali preko posebnog programa koji korisnicima dodjeljuje broj putem kojega mogu sa svojeg računala pratiti stanje upita (kod kojeg službenika je dopis/upit proslijeđen, koliko vremena ostaje do zakonskog roka za odgovor, ukoliko rok prođe program daje upute o pravnim postupcima koje građanin može/treba poduzeti zbog nereagiranja administracije i sl.).
Kako bi uspostavljeni sustav e-administracije bio potpuno učinkovit, u dogovoru s gradom Ozljem i općinom Kamanje kao pilot-područjima tijekom 2012. godine ured LAG-a je pripremio sve jedinice mjesne samouprave na području Ozlja i Kamanja za kvalitetno korištenje ovog sustava. Osim predstavljanja sustava e-administracije, osoblje LAG-a radilo je na poticanju lokalnih udruga i mjesnih odbora za izravno uključivanje u donošenje općinskih/gradskih razvojnih dokumenata te potiče i mjesnu samoupravu da se aktivnije pripremi za sudjelovanje u tom procesu.
U dogovoru s gradom Ozljem i općinom Kamanje uspostavljen je sustav javnih predstavljanja prijedloga proračuna grada/općine svim građanima uz mogućnost javne rasprave, postavljanja pitanja, davanja prijedloga i sl. Ovakva praksa javne rasprave o prijedlogu proračuna (koju je smisleno provesti u rujnu-listopadu u fazi izrade prijedloga proračuna) vrlo je rijetka u hrvatskoj praksi općenito i predstavlja uključivanje javnosti u predraspravu o lokalnim razvojnim dokumentima kao što su prijedlozi gradskih/općinskih proračuna.
Razdoblje provedbe
01.01.2012. – 31.12.2012.
Ugovoreno
6.211,43 EUR
Iskorišteno
6.211,43 EUR
UKUPNO:
42.975,65 EUR
42.975,65 EUR