LAG Vallis Colapis provodi Erasmus+ projekt "Youth Policy Guardians" kojeg u iznosu od 25.458,00 € sufinancira Europska unija. Projekt se provodi od 1.3.2024. do 31.10.2024. u partnerstvu s 8 organizacija: Agoraveiro, AYUNTAMIENTO DE MARACENA, MTÜ Piiriveere Liider, Keep the Change, ISTANBUL AYDIN UNIVERSITESI VAKFI, Mano Europa, Giosef Torino i Hellas for Us.
Tijekom analize potreba ustvrdili smo da su mnoge mlade osobe spriječene da ostvare svoj puni potencijal jer nemaju pristup kvalitetnom obrazovanju, zdravstvenim uslugama, pristojnom radu i mogućnostima potpunog sudjelovanja u društvu. Mlade ljude treba smatrati kao one koji imaju vrijedne ideje i koji mogu doprinijeti procesu donošenju odluka i kreiranju politika za mlade. Umjesto da ih se koristi kao političko sredstvo, ukras ili token, trebali bi biti uključeni pri predlaganju rješenja, kritičkom propitivanju određenih odluka i dijeljenju tih odluka s drugima dionicima u zajednici.
Osobe koje rade s mladima imaju sve veću ulogu „odrasle osobe od povjerenja“ pa imaju iznimno važnu ulogu u neformalnom obrazovanje mladih, poticanju aktivnog i političkog sudjelovanja i razumijevanju osnovnih građanskih pojmova. LAG Vallis Colapis Watchdog (tip Civic monitoringa) funkciju smatra inovativnim oblikom uključivanja mladih u praćenje politika za mlade.
Kroz ovaj projekt zapravo želimo predstaviti alat osobama koje rade s mladima s idejom da koriste Civic monitoring u svom radu s mladima. Watchdog je vrsta građanskog monitoringa koji podrazumijeva nadzor nad ponašanjem centara moći, prijavu zlostavljanja, nepravde i loše prakse. U modernoj sferi svaki pojedinac ili organizacija mogu potencijalno djelovati kao
watchdog, zahvaljujući digitalnim tehnologijama koje su ukinule monopol novinarstva u polju javnog nadzora središta vlasti. Građani i skupine civilnog društva pojavljuju se kao zaštitnici protiv neučinkovitosti i nepravde osuđujući nezakonite ili nemoralne prakse političkih i ekonomskih sustava putem interneta i društvenih medija.
Glavni cilj projekta je osposobiti osobe koje rade s mladima za izravan rad s mladima na praćenju provedbe politike za mlade koristeći Watchdog funkciju kao alat za rad s mladima.
Specifični ciljevi projekta su:
1. uvođenje Watchdog funkcije kao alata za uključivanje mladih u praćenje provedbe politika za mlade
2. stvaranje prostora za razmjenu dobrih praksi
3. jačanje osoba koje rade s mladima da djeluju kao odrasla osoba kojoj se vjeruje
4. iniciranje suradnje između mladih i lokalnih/regionalnih dionika
Glavna aktivnost projekta je sedmodnevni trening koji će se provesti od 17.7. do 23.7.2024. u Karlovcu. Na treningu će sudjelovati 27 osoba iz 9 država (Portugal, Litva, Španjolska, Latvija, Estonija, Turska, Italija, Grčka i Hrvatska) koje će pomoću neformalnih metoda i alata jačati kompetencije za rad s mladima na temu aktivnog građanstva te praćenja provedbe politika za mlade u svojim zemljama.
Ovaj je projekt tek jedan u nizu Erasmus+ projekata koje provodimo.